REGENERATÍV KEZELÉSEK AZ ORtOPÉDIÁBAN
ŐSSEJT INJEKCIÓS TERÁPIA
Az ortopédia legújabb ága a nem sebészi módszerekkel történő helyreállító gyógyítás. Az i-PRF reneratív medicína lényege a sérülés, vagy kopás okozta elváltozások szöveti szintű megújítása. A problémák időben történő, ezen új módszerekkel való kezelése a teljes gyógyulás és felépülés lehetőségét ígérik.
A Platelet Rich Fibrin egy innovációs műtéti beavatkozás nélküli regeneratív sebészeti eljárás, a molekuláris biokémia és nanotechnológia találkozása a gyógyítás szolgálatában.
A világújdonságnak számító eljárás forradalmi változást hozott a különböző mozgásszervi elváltozások kezelésében, a több mint félezer sikeres kezelés igazolja az új módszer rendkívüli hatékonyságát.
A különböző mozgásszervi betegségekből való gyógyulás elősegítésének egyik leghatásosabb és legkorszerűbb módja az i-PRF injekciós kezelés: a vérben lévő növekedési faktorok és a saját őssejtek felhasználása a szervezet saját biológiai regenerációs képességének serkentése érdekében.
A PRF módszert dr. Joseph Choukroun (aneszteziológus, fájdalomspecialista) dolgozta ki 2001-ben, amelyet azóta számos vezető klinikán alkalmaznak világszerte. Az eljárás a Francia Egészségügyi Minisztérium oltalma alatt áll.
Hatására stimulálódnak a szöveti regenerációs folyamatok, új véredényeket hoznak létre, amelyek elősegítik a mikrocirkulációt, javítva az adott szöveti szerkezet további vérellátását. Aktiválódnak a mesechymalis őssejtek, melyek kötő-és támasztó szövetté képesek alakulni. A fibrin – amely az innováció egyik pillére – mint egy raktár, tartósan képes helyben tartani a bioregenerációhoz elengedhetetlen sejteket és molekulákat, így a megújulási folyamathoz szükséges „alapanyag” az eddigi technikákhoz képest lényegesen hosszabb ideig áll rendelkezésre. A terápiában a hangsúly a szervezet saját regenerációs képességének indukcióján és érdemi támogatásán van.
A terápiás módszer
A zárt térben végzett vérvétel után, néhány perces speciális centrifugálással nyert natív, hozzáadott anyag nélküli plazmaréteget, steril körülmények között injekciózással juttatjuk be a panaszos ízületbe, és a szövetekhez, mindössze néhány perces beavatkozással.
AZ I-PRF TERÁPIA ELŐNYEI
Az eljárás nem igényel műtéti feltárást, a kezelések teljesen biztonságosak, anélkül, hogy fertőzést vagy intoleranciát, allergiákat, vagy egyéb immunológiai reakciókat okoznának. A páciens saját véréből származó, hozzáadott adalékoktól mentes készítmény perceken belül felhasználásra kerül.
Terápiás szemléletünkben kiegészítő kezelésként fontos helye van a WHO által is ajánlott kínai akupunktúrának.
SZÉLESKÖRŰ AZ ALKALMAZÁSI LEHETŐSÉG AZ ORTOPÉDIÁBAN
SZÉLESKÖRŰ AZ ALKALMAZÁSI LEHETŐSÉG AZ ORTOPÉDIÁBAN
Kattintson a szimbólumokra!
Kattintson a szimbólumokra!
A terápia bemutatása
Bejelentkezés konzultációra
gyakran ismételt kérdések i-prf
Miért válasszam az őssejt kezelést?
Mert olyan biokompatilis szövet regeneráló eljárás, amely a saját vérből nyert módon, hozzáadott anyagtól mentesen képes újraépíteni a szöveteket, köztük a porcfelszíneket is. Pld.: térd, csípő, váll.
Az őssejtek olyan speciális sejtek, amelyek egyrészt osztódásra, önmaguk megújítására képesek, másrészt át tudnak alakulni más, egyedi funkciót betöltő sejtekké, így regenerálva és pótolva a sérült és elpusztult sejteket, szöveteket. Testünket alkotó sejtek folyamatosan “lecserélődnek”. Az adott szövet típusától függően ez a megújító folyamat különböző sebességű. Pld.: a porcsejtjeink esetében ez nagyon lassan zajlik.
Az őssejtek tehát életbevágó fontosságú egészségmegőrző szerepet tölthetnek be a szervezetünkben. Javítórendszerként működnek, gyorsan pótolják a beteg vagy sérült sejteket nagyfokú osztódási és átalakulási képességük miatt.
Mi a különbség az embrionális és felnőtt őssejt között?
Az embrionális őssejtek az ún. pluripotens sejtek, mivel a test bármely sejtjévé képesek átalakulni. Csak magzati korban léteznek. A felnőtt őssejtek már differenciálódtak, multipotensek, nem tudnak bármilyen sejtté átalakulni, csak bizonyos sejttípusokká. A vérben szabadon keringő őssejtek kötőszöveti (ectodermális) sejtekké alakulhatnak. Ez a szövettípus alkotja a támasztó- és mozgásszerveinket, bőrünket: így például a porcot, csontot, a szalagjainkat, a bőrünk rugalmasságát adó kollagént és elasztint termelő sejteket.
Mi a különbség a PRP és az i-PRF kezelés között?
A PRP kezelés során a levett vérhez a vér alvadását gátló anyagot adnak, hosszabb ideig tart a centrifugálás, őssejtet nem tartalmaz. Az i-PRF eljárás teljesen természetes, csak a pácienstől levett saját vért használjuk. A centrifugálás során „kinyert” plazma nem csak a vérlemezkéket tartalmazza, hanem a szöveti megújulást irányító nagytestű fehérvérsejteket és a szabadon keringő, átalakulni képes őssejteket is. Mindez fibrin hálóba ágyazott, ami azt jelenti, hogy hosszabb ideig vannak jelen az injektált területen.
Milyen mozgásszervi rendellenességeket lehet az i-PRF-el kezelni?
Sérülés, vagy túlhasználódás/kopás miatti leépülési folyamatok kezelésére alkalmas módszer. Porcbántalom, ízületi kopás, szalag/ín eredés-tapadás környéki elváltozások, kisebb szalagsérülések esetén kiváló eredménnyel alkalmazható. Az i-PRF kifejezett szöveti gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik.
Az i-PRF eljárás újra definiálja az ortopédiai mozgásszervi gyógyítást. Az őssejtek gyakorlati haszna és így orvosi felhasználása igen nagymértékű remodellációs (újjá alakító) képességükből fakad. Minden olyan kórkép esetén, ahol sejtek, szövetek pusztulása okozza a tüneteket, az őssejtekből kiinduló szövet-, vagy sejt-pótlás gyógyító hatású lehet. Ezt a potenciális lehetőséget használja ki a regeneratív medicína (helyreállító gyógyászat).
Van-e korhatár az i- PRF kezelések esetében?
Az i-PRF eljárással a még megújulásra képes szövetek újraépíthetőek. A kor előrehaladtával, ez a képesség ugyan csökken, de nem szűnik meg teljesen. Alsó korhatárt ugyan nem lehet kijelölni, de a gyermekek szövetei gyorsan, szinte saját maguktól gyógyulnak és elhasználódás okozta kopási okok még nincsenek. Az idősebbek esetén is jó eredmények érhetőek el, de a lassabb biológiai folyamatok adott esetben több, ún. fenntartó kezelést tehetnek szükségessé. Így kijelenthető, hogy nincs felső korhatár.
Mindenki kaphat i-PRF kezelést? Van kizáró ok/kórkép?
Jellemzően mindenki kaphat, alig akad olyan betegség, amely kizárja az i-PRF kezelést. Ilyenek bizonyos vérképzőszervi rendellenességek, súlyos véralvadási zavarok, előrehaladott rosszindulatú daganatos betegségek.
Mi a különbség az i-PRF őssejt injekció és a hyaluronsav injekció között?
A hyaluronsav injekció is hatásos a kevés, vagy hiányzó ízületi folyadék kenési funkciójának javítására, vagy pótlására, ugyanakkor az csak egy passzív felszíni kenőanyag, szemben az i-PRF-el, ami számos növekedési faktort, biológiailag aktív őssejteket tartalmaz, szöveti megújulást eredményez.
A közelmúltban kaptam ízületi szteroid injekciót, kaphatok e i-PRF kezelést?
Szteroid injekció után érdemes legalább 3-4 hónapot várni hatásának lecsengéséig, ugyanis a bioaktív felépítő folyamatokat gátolja. Utána nincs akadálya a kezelésnek.
Fájdalmas az i-PRF kezelés?
Minden embernek más a fájdalom tolerancia szintje. Pácienseink elmondása alapján az i-PRF injekció alig, vagy csak egy kicsit fáj, de teljesen elviselhető minden fájdalomcsillapító nélkül. Egy vérvételi és egy beadási injekciós szúrásból áll a kezelés. Néha előfordul, hogy átmeneti - maximum néhány napig tartó - feszítő érzésről számolnak be, de ez minden esetben múló jellegű. Ezek a tünetek eltörpülnek a végeredmény tükrében.
Hány kezelésre van szükségem? Milyen gyorsan hat a kezelés?
A kezelési protokollok jól átgondoltak és kidolgozottak, folyamatos kontrollt követően, nagy esetszám alapján. A biológiai felépítő folyamatokhoz időre és kellő “támogatásra” van szükség. Az enyhe, korai stádiumú elváltozások gyakran csak 2-3 kezelést, míg az előrehaladott, régen fennálló degeneratív esetek általában 4 kezelést tesznek szükségessé. Főként az utóbbi esetekben nagyon jó, hosszan tartó eredményeket látunk a 3-4 havonta megismételt 1-1 “emlékeztető” beavatkozástól.
Mennyi időt vesz igénybe a kezelés?
Maga a kezelés, a megelőző vizsgálat és megbeszélést követően 15, maximum 20 percet vesz igénybe.
Honnan fogom tudni, hogy az i-PRF kezelés hatásos volt-e?
Az a panasz, vagy tünet, amely az i-PRF kezelésre elhozta, pácienseink többségénél 2-6 hét között jelentősen csökken. Javulni fog az életminősége és mozgáskészsége. A fokozatosság betartása ugyanakkor nagyon fontos, mert az ízületi fájdalom csökkenése után az izomzat és szalagrendszer meg kell, hogy erősödjön, hiszen a korábbi hosszabb fájdalmas időszak alatt ezek legyengültek.
Mi az i-PRF őssejt kezelés sikerességi rátája?
Több mint félezer elvégzett beavatkozás és statisztikai utánkövetés alapján bátran elmondhatjuk, hogy pácienseink 87%-ánál komoly sikereket értünk el.
Mik az i-PRF őssejt terápia előnyei?
- Egészségesebb szövetet épít,
- A fájdalom jelentősen csökken, vagy teljesen megszűnik,
- Javul a mozgáskészség,
- A test saját sejtjeit használja,
- Nincs allergiás reakció,
- Minimál invazív eljárás, nincs sebészi feltárás,
- Elkerülhető, időben kitolható a műtét,
- Ambuláns beavatkozás,
- Nincs speciális utókezelés,
- Gyorsabb a felépülés.
Melyek a lehetséges mellékhatások?
Mivel az eljárás biokompatibilis, így bátran elmondható, hogy mellékhatásmentes.
Mit szabad és mit nem szabad csinálni a kezelés után?
A páciensek saját lábukon hagyják el a klinikát és általában néhány napon belül visszatérnek napi rutinjukhoz.
A kezelés után néhány napig kímélő életmódot javaslunk, ezután mozgásra bátorítjuk a pácienseket. Visszaállhatnak a megszokott tevékenységeikhez, többek között a sporthoz is. Eddigi tapasztalataink szerint kezelésünkkel számos betegünk el tudta kerülni a protézis beültetését.
A vérlemezkékben gazdag fibrin (i-PRF) egy 100%-ban biokompatibilis termék. Ez a készítmény nagy koncentrációban tartalmazza a saját növekedési faktorokat, őssejteket, amelyek szöveti regenerációs folyamatokat serkentő tulajdonságokkal rendelkeznek. Lehetővé teszik és erősen stimulálják az analóg sejtes megújulást. Az ízületi résbe, vagy károsodott lágyrészekbe jutva képesek megváltoztatni a porckopás, szöveti elfajulás által érintett környezetet, növelik a porcépítő sejtek osztódását, elősegítve az adott szövet újraépülését.