ORTOPÉDIAI MAGÁNRENDELÉS ÉS DIAGNOSZTIKA

Gyakran csak akkor fordulunk orvoshoz, ha komolyabb panaszaink vannak. A huzamosabb ideje tartó hát-, derék, térd-, csípő- vagy vállfájdalom otthoni kezeléssel nem oldódik meg.

A masszázs, csontkovács, különféle praktikák: meleg vizes fürdő, a fájdalomcsillapító, az izomlazító krémek használata, a deréktartó öv, a denevérpad, stb. csak átmenetileg csökkentik a tüneteket.

Nem szabad sokáig hanyagolni az orvoshoz fordulást, a panaszok mögött komolyabb mozgásszervi betegségek is meghúzódhatnak.

Az ortopéd rendelésünk során elsődleges hangsúlyt fektetünk a diagnosztikára, ezt követően a diagnózishoz igazított terápiás terv felállítására és lebonyolítására. Fontos, már a legapróbb tünetek megjelenésekor elvégzett gondos ortopéd vizsgálat, szükség esetén a korszerű képalkotó eljárásokkal nyert adatok együttes elemzése.

A megelőzés fontossága

Azoknak, akik szeretnék megelőzni a tartós elváltozásokat, állandósuló fájdalmakat, javasoljuk szűrővizsgálatainkat:

  • gyermekeknél kiemelten fontos, hogy egészen kis kortól figyeljünk a helyes testtartásukra, a boka dőlésére, a lábakra, gerincre, és a csípőre. Serdülőkorban, legalább a növekedési ugrások idején érdemes ortopédushoz menni,
  • leendő szülőknél is javasolt, mert a várandósság idején a nők csontozata meggyengül, és a terhességgel járó túlsúly miatt kialakulhatnak mozgásszervi deformitások, bokasüllyedés, gerinctáji fájdalmak,
  • a sportolóknak és az aktív életet élőknek sem árt tisztában lenniük az aktuális mozgásszervi állapotukkal.

Kiemelt célcsoportok

  • az idősebb generációról se feledkezzünk meg, mivel az évek gyarapodásával nem szükségszerűen jár együtt a végtag-, derék-, vagy a hátfájdalom,
  • az álló-, a nehéz fizikai- és sok gyaloglással, vagy folyamatos monoton ülő helyzettel járó munkát végzők körében is gyakoriak a mozgásszervi problémák

Ortopédiai szűrővizsgálatainkat menedzser szűrés keretein belül, javasoljuk cégek számára is, ha fontos, hogy a munkavállalóikat egészségben, biztonságban tudhassák, csökkentsék a mozgásszervi betegségek miatt kiesett munkaórák számát, növeljék dolgozóik lojalitását.

gyakran ismételt kérdések

Milyen panaszokkal érdemes ortopéd orvoshoz fordulni?

  • Ízületi fájdalmak, gyulladások, duzzanatok,
  • Ínszalaghúzódások, ínszalagszakadások,
  • Ficamok,
  • Beszűkült, korlátozott mozgástartomány,
  • Csontfájdalom, csontdeformitások,
  • Izomfájdalmak.

Az ortopédiai betegségek vezető tünete a fájdalom, ill. a mozgástartomány beszűkülése. Több napja fennálló újszerű, vagy rendszeresen visszatérő fájdalommal már érdemes orvoshoz fordulni, főleg abban az esetben, ha pihentetésre sem szűnik. Ha a panaszos terület duzzadt, vagy melegebb, nem érdemes halogatni a vizsgálatot. Sérülések utáni állapotokkal kapcsolatos problémák esetén is bátran keressenek bennünket.

Milyen módszerekkel gyógyítunk?

A mozgásszervi fájdalmak csillapításásának középpontjában a kiváltó ok felderítése áll. Nemcsak a betegség, hanem a beteg ember gyógyítása a fő célunk. Szigorú kivizsgálási protokollt követünk. A kezelési módszereket minden esetben egyénre szabottan, a páciens igényeihez, lehetőségeihez igazítjuk.

A vizsgálat és a kiegészítő diagnosztika megalapozza a diagnózist, és ezután döntünk a terápiáról. A kezelés lehet ún. konzervatív (azaz műtét nélküli) terápia, vagy műtéti beavatkozás.

Hogyan zajlik az ortopédiai vizsgálat?

  • Kórelőzmény: az első lépés a kórelőzmény felderítése a panaszokkal kapcsolatos kikérdezés. A jó anamnézis már fél diagnózis. A korábbi betegségek, mozgásszervi panaszok feltérképezése (műtét, törés, rándulás, ízületi gyulladás) sok fontos információt rejt.
  • Funkcionális vizsgálat: a fájdalom felmérése, tartás-, és járásvizsgálat, ízületi tengelyeltérések – mellkas, gerinc és az ízületek alaki vizsgálata, gerinc funkcionális vizsgálata, kis-, és nagyízületek (váll, könyök, csípő, térd, boka) mozgásterjedelmének és deformitásainak vizsgálata, a szalagok stabilitása, az izmok működése, ereje, a test oldalak összehasonlítása.
    A mozgásszervek vizsgálatát tapintással, átmozgatással, tesztek segítségével végezzük. Évtizedek alatt alakult ki egy vizsgálati algoritmus, mellyel sok betegség szinte azonnal megállapítható.
  • Képalkotó diagnosztika: amennyiben szükséges röntgen, UH (ultrahang), CT, MR, elektrofiziológiai vizsgálatok (EEG, ENG) , illetve a vizsgálatok menedzselése és értékelése.
    A differenciáldiagnosztika kulcsa a képalkotó vizsgálat. A képeket általában röntgen- vagy mágneses rezonancia (MR) vizsgálattal készíttetjük. Míg a röntgen a csontok szerkezetét mutatja, addig az MR a lágyrészekről ad részletgazdag információt. A CT részletesebb, pontosabb képet ad a csont-ízületi szerkezetről.
    A fizikális vizsgálat és szükség esetén képalkotó vizsgálat együtt adja meg a pontos diagnózist.
  • Labordiagnosztika: gyulladásos, autoimmun-, anyagcsere betegségek, egyéb kórképek, műtéti előkészítés esetén szükséges vizsgálatok menedzselése és értékelése

Miből áll az ortopédiai terápia?

  1. A részletes és alapos kivizsgálás után, összefoglaljuk a beteg állapotát és dokumentációt, ambuláns lapot készítünk.
  2. Terápiás javaslatot készítünk, el kell döntenünk milyen konzervatív – azaz nem műtéti – megoldás lehetséges: gyógyszeres, i-PRF injekciós terápiák, gyógytorna, fizikoterápia.
  3. Műtét esetén elmagyarázzuk a műtét menetét és a várható kockázat-haszon elve alapján annak célját.
  4. Ízületi/lágyrész injekciós kezelések: steroid, viscosupplementáció –hyaluronsav, akupunktúra
  5. Fizioterápia: gyógytorna, fizikoterápia: ultrahang, elektroterápia, mágnes kezelés menedzselése
error: Védett tartalom!